Ako znížiť množstvo kvasiniek v tele

14.10.2020

Kvasinky vo vašom tele prirodzene žijú, ale príliš veľa z nich by mohlo viesť k bežným stavom, ako sú nohy športovca, svrbenie, intertrigo a vaginálne kvasinkové infekcie. Ak užívate antibiotiká, perorálnu antikoncepciu, máte cukrovku alebo nadmerne pijete alkohol, môže sa vám v tele vyskytnúť vyššia koncentrácia kvasiniek. Vaše telo sa s tým väčšinou vyrovná, ale je dôležité, aby ste sa pravidelne skontaktovali so svojím lekárom, ak máte časté kvasinkové infekcie alebo akékoľvek iné príznaky nadmerného množstva kvasiniek. 

Zmena stravovania :

1. Naložte si fermentované potraviny a získajte viac probiotík. Lactobacillus je jedným z dobrých druhov črevných baktérií, ktoré požierajú kvasinky vo vašom tráviacom systéme. Snažte sa aspoň raz denne jesť niečo s laktobacilom alebo inými kmeňmi zdravých črevných baktérií. Kyslá kapusta, jogurt, kefír, kimchi a kombucha sú skvelým zdrojom probiotík.

 • Kombucha je obzvlášť dobrá voľba, pretože obsahuje polyfenoly a kyselinu octovú, ktoré môžu hubu zničiť. 
 • Ak ste vo fermentovaných potravinách nováčikom, nepreháňajte to, pretože príliš veľa naraz môže spôsobiť podráždenie žalúdka alebo hnačky. Napríklad začnite tým, že budete piť (120 ml) kombuchy raz denne po dobu 2 dní, a potom si týždenne vypracujte až 3 porcie (120 ml) denne.
 • Probiotiká nebudú také účinné, ak budete mať v strave stále veľa cukru alebo droždia.

2. Pridajte do svojej stravy viac cesnaku. Cesnak obsahuje alicín a alliinázu, zlúčeniny, ktoré majú antimikrobiálne vlastnosti. Výhody týchto zlúčenín môžete zúročiť konzumáciou mierne uvareného cesnaku (duseného alebo duseného po dobu menej ako 5 minút) alebo olúpaním a konzumáciou surového strúčika.

 • Ak neznesiete chuť surového cesnaku, nakrájajte nadrobno 1 olúpaný strúčik a vložte ho na najmenej 5 minút do vriacej vody s objemom 240 ml vriacej vody, aby ste pripravili cesnakový čaj.
 • Práškový cesnak neposkytuje žiadne antimikrobiálne účinky, takže sa držte čerstvého cesnaku alebo mletého cesnaku, ktorý je v nádobe.

3. Namiesto ostatných kuchynských olejov , použite kokosový olej. Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, ktoré majú antimykotické a antimikrobiálne vlastnosti a dodávajú vašim črevným baktériám to, čo potrebuje na vyrovnanie hladín kvasiniek v žalúdku. Ak zvyčajne varíte s olivovým alebo repkovým olejom, vymeňte ich za kokosový olej, aby ste mali pod kontrolou hladinu kvasiniek. Môžete tiež pridať kokosový olej do kávy, aby ste získali sladšiu príchuť a bola menej horká.

 • Na ošetrenie kandidy na ústa môžete tiež 1 alebo 2 minúty naraz šľahať kokosový olej do úst. Nechutí dobre, ale pomáha! Navyše, potieranie sa kokosovým olejom vám môže vybieliť zuby!

4. Žujte žuvačku osladenú xylitolom na potlačenie kvasiniek. Xylitol sťažuje prilepenie huby Candida na akýkoľvek povrch - v tomto prípade vaše črevá. Po jedle alebo medzi jedlami žujte kúsok žuvačky sladenej xylitolom, aby ste znížili množstvo kvasiniek v tele.

 • Prezrite si zoznam zložiek na obale a zistite, či konkrétna značka gumy obsahuje xylitol.
 • Upozorňujeme, že xylitolom sladená guma obsahuje cukrové alkoholy, ktoré môžu spôsobiť plyn, nadúvanie a hnačky, ak budete jesť príliš veľa. Držte sa 10 alebo menej kusov za deň.
 • Môžete tiež použiť xylitol namiesto cukru na koláče, sušienky alebo sušienky - bude fungovať každý recept, ktorý nevyžaduje rozpustenie cukru.

5. Popíjajte (240 ml) šťavy z aloe vera alebo vody z aloe vera. Aloe vera maže steny vašich čriev, takže je pre kvasinky ťažšie držať sa ich a nadmerne sa produkovať. Šťava z tejto mocnej rastliny môže tiež posilniť váš imunitný systém, čo môže vášmu telu pomôcť bojovať proti všetkým stavom, ktoré zhoršuje príliš veľa kvasiniek. 

 • Šťavu z aloe vera alebo vodu z aloe vera si môžete kúpiť vo väčšine obchodov s potravinami alebo v prírodných obchodoch.
 • Ak chcete aloe vera užiť skôr ako gélovú kapsulu, poraďte sa najskôr so svojím lekárom

6. Posypte si kurkumu na jedlo. Kurkuma je nabitá kurkumínom, antifungálnym a protizápalovým činidlom, ktoré zastavuje rast kvasiniek vo vašom tele. Použite najmenej 2 čajové lyžičky (6,4 g) kurkumového prášku do jedla každý deň alebo zamiešajte 1/2 čajovej lyžičky (1,6 g) do kávy, čaju alebo mlieka a pite ju štyrikrát denne.

 • Denné odporúčané množstvo kurkumy je 500 až 2 000 mg denne. Jedna plná čajová lyžička poskytne 200 mg kurkumínu.
 • Môžete tiež vziať kapsuly kurkumy, najskôr sa však poraďte so svojím lekárom.
 • Kurkuma v prášku môže tiež pomôcť zmierniť akýkoľvek zápal, ktorý môže byť spôsobený premnožením kvasiniek.