Kreatín

18.07.2020

Kreatín patrí k najlepšie preštudovaným doplnkom výživy. Športovci ho používajú na zvýšenie sily a výbušnosti. Vzhľadom na slabú chemickú stabilitu kreatínu v jeho čistej forme sa predáva vo forme monohydrátu kreatínu (C4H9N3O2 H2O), ktorý vzniká pridaním molekuly vody do molekuly kreatínu. Dostatok kreatínu napomáha udržiavať optimálnu koncentráciu ATP (adenozíntrifosfát - okamžite použiteľná energia pre svalovú činnosť) vo forme dostatočných zásob kreatínfosfátu, ktorý je nevyhnutný na zvyšovanie objemu svalových buniek a nárast sily. Suplementácia kreatínom je najvhodnejšia na krátkodobé zaťaženie, ako je box, kulturistika, šprint či hokej. Jeho pozitívne účinky pri vytrvalostných športoch neboli hodnoverne preukázané .

Spolu s kreatínom sa do svalu dostáva voda, dochádza k tzv. hydratácii buniek, takže sval pôsobí plnším a mohutnejším dojmom. Vďaka tejto hydratácii sa zvyšuje proteosyntéza a urýchľujú sa anabolické procesy. Vyššie množstvo kreatínu vo svaloch zapríčiní rýchlejšiu obnovu ATP, čo umožňuje tvrdší tréning (a tým aj rýchlejší rast svalov) a zvýšenú výbušnosť, na druhej strane urýchľuje regeneráciu. 

Ako užívať kreatín?

Kreatín je vhodné užívať 30 min pred fyzickým výkonom najlepšie so sacharidovým predtréningovým nápojom a ihneď po ňom. 

Formy kreatínu.

- Kreatin monohydrát 100%
- Kreatín polyhydrát (Creatine Polyhydrate) - v súčasnosti najúčinejši kreatín na trhu
- Kreatín etylester (CEE - Creatine Ethyl Ester)
- Kreatín pH-X
- Kreatín fosfát (Creatine Phosphate)
- Kre-Alkalyn
- Kreatín malát
- Kreatín Pyruvát
- Mg-kreatín chelát
- Krea genic

Kreatin monohydrát 100%:

Ide o najpopulárnejšiu formu kreatínu a podľa mnohých aj najefektívnejšiu. Bolo urobených veľa štúdií a porovnaní, ako je najlepšie kreatín monohydrát užívať, aby sa dosiahla jeho najvyššia účinnosť, napriek tomu veľa ľudí zlyháva. Kreatín je najlepšie užívať plne rozpustený v teplom nápoji, spoločne s rýchlymi sacharidmi (glukóza/maltodextrín). Odprúča sa užívať od 5g až 20g. Po 8 týždňoch užívania si dajte 4 týždne pauzu! Pri užívaní kreatínu, dodržiavajte dostatočný pitný režim! 

Kreatín pH-X

Pri tomto type kreatínu nie je potrebná tzv. nasycovacia fáza. Kreatín pH-X sa rýchlejšie vstrebáva a vďaka technológií pH-X sa skoro na 100 % využije iba pre svaly. Užívanie tohto kreatínu je aj pohodlnejšie nakoľko si nemusíte vážiť dávku a rozmiešavať ju v nápoji tak ako pri klasickom kreatíne monohydrát. Tento kreatín je v kapsuliach a preto ho môžete pohodlne užiť hocikde.

Kreatín etyl ester (CEE)

Obsahuje kreatín monohydrát obohatený o organickú zložku (ester). Je to nová generácia kreatínu, ktorá údajne mnohonásobne zvyšuje jeho účinok a vstrebanie.

Kreatínfosfát

Používa sa na zväčšenie suchej svalovej hmoty bez toho aby viazal vodu, je ľahšie stráviteľný, údajne efektívnejší ako kreatín monohydrát. Kreatínfosfát nie je potrebné užívať v takých dávkach ako kreatín monohydrát ale v menších.

Kre-Alkalyn

Tento kreatín je výnimočný v tom, že pri styku s vodu sa nemení na kreatinín (látka, ktorej vedľajšie účinky sú kŕče a nevoľnosť). Zabezpečuje rýchlejší nárast sily a neutralizuje kyselinu mliečnu, čo napomáha k regenerácii a k dosiahnutiu lepších výkonov.

Kreatín malát

Lepšie sa rozpúšťa vo vode ako kreatín monohydrát, zabraňuje prípadným žalúdočným problémom a je účinnejší v ATP cykle. Soľ v tomto kreatíne nezadržiava vodu tak ako kreatín monohydrát a vďaka tomu sa teda hydratácia a objemový rast objaví vo svalových bunkách a nie v žalúdku, a tým sa odstráni aj nepríjemné nadúvanie.

Kreatín Pyruvát

Je to kombinácia dvoch aktívnych zložiek a to kreatínu a pyruvátu. Kreatín ako už vieme slúži na budovanie svalovej hmoty, objemu, sily a vytrvalosti. Pyruvát ma schopnosť zvýšiť dostupnosť svalovej energie a súčasne podporuje redukciu tukových zásob. Spojením týchto dvoch zložiek vznikajú synergické účinky a ich účinnosť sa zvyšuje až 5 násobne. 

Mg-kreatín chelát

Nová forma kreatínu, ktorú si patentoval gigant Albion Laboratories. Pri tejto forme kreatínu bol potvrdený nárast výkonnosti, rýchlejšia doba regenerácie a nazbierania síl na ďalší výkon. Pri tejto forme nie je potrebná nasycovacia fáza, nezavodňuje a odpadáva nadúvanie.

Krea genic

Nová generácia kreatínu s transportným systémom. Zabezpečuje maximálnu stabilitu v žalúdku a aj v krvi. Krea-Genic vháňa kreatín do buniek vysokou rýchlosťou čo ma za dôsledok vyššiu tvorbu ATP (adenosintrifosfát) a tým sa zvýši výkon svalov.

Kreatín polyhydrát (Creatine Polyhydrate)  . ja použývam tento druh a je to TOPka . 


Fotogaléria