Joga
Pre niekoho je joga cvičenie, pre iného životný štýl, filozofia a príležitosť, ako nájsť seba samého. Joga znamená spojenie. S čímkoľvek - s vlastným JA, so svetom naokolo, s Bohom.
Ľudia ju vyhľadávajú kvôli celkovej regenerácii organizmu. Pozitíva jogy si však naplno vychutnáte iba za predpokladu, že budete cvičiť pravidelne a s chuťou.
Jednotlivé cvičenia zlepšujú ohybnosť a spevňujú celé telo. Vďaka nim dosiahnete životnú rovnováhu, dokážete zmeniť celkový prístup k životu a naučíte sa relaxovať. A ešte oveľa viac.
Účinky jogy v kocke:
- zmierňuje bolesti chrbtice,
- eliminuje stres a úzkostné stavy,
- zvyšuje fyzickú silu a zdatnosť,
- posilňuje brušné svalstvo a stred tela,
- uvoľňuje svalové vypätie,
- zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc.
- zlepšuje činnosť mozgu,
- normalizuje trávenie a vylučovanie,
- zabezpečuje emocionálnu očistu.
Hlavným cieľom všetkých ľudských skutkov má byť úplné oslobodenie od hmotnej existencie, smrti a narodenia. Dvoma základnými podmienkami tohto oslobodenia sú vairágja (bez žiadostivosť, vzdialenie sa od sveta) a joga (vlastné rozjímanie, zamerané na zastavenie procesov psychického a vedomého života). K prvej vedie presvedčenie o márnosti svetského života, plného zla a utrpenia. Druhá vzniká z presvedčenia o potrebe poznať najvyššiu pravdu
Základným cieľom jogy je - podobne ako pri veľmi podobnej filozofii sánkhja, ktorá je však na rozdiel od jogy ateistická - oslobodenie duše od hmoty (telesnosti), aby sa duša priviedla do stavu čistého vedomia (čiže - ako sám názov naznačuje - získanie jednoty alebo stotožnenia s božskou či spirituálnou podstatou). Prostriedkom k tomuto cieľu je sebaovládanie a sebazdokonaľovanie ľudskej psychiky a psychofyziológie (meditácia, askéza a isté telesné cvičenia).
Počas výcviku sa jogista stretáva so silami Vibhúti.
Osem stupňov :
- jama (správne jednanie), sebaovládanie: nenásilie (ahimsa), pravdivosť (satja), nekradnutie (astéja), zdržanlivosť (brahmačarja) a nehromadenie (aparigraha)
- nijama (správne hodnoty), sebavýchova: mentálna a telesná čistota (šaučá), skromnosť a spokojnosť (santóša), disciplína (tapas), vzdelávanie a sebareflexia (svádjaja), oddanosť svojej podstate alebo láska k Bohu (Íšvarapránidhána)
- ásana (sed), čiže rôzne pozície tela, telesné cvičenie spojené so správnym dýchaním a sústredením sa na jednotlivé časti tela
- pránajáma (ovládanie dýchania)
- pratjahára (ovládanie zmyslov), odtiahnutie mysle od objektov zmyslových orgánov
- dháraná (držanie), koncentrácia - myseľ sústredí svoju pozornosť na jeden predmet pozorovania
- dhjána (meditácia), myseľ nehybne zostáva pri jednom predmete pozorovania - trvalá koncentrácia
- samádhi (zjednotenie mysle) dokonalé pohrúženie, zjednotenie pozorovateľa a pozorovaného predmetu alebo kontemplácia - toto je cieľ všetkých jóg.